Znaleźć dziś terapeutę to dość proste zadanie. Jednak znalezienie kogoś, kto po pierwsze będzie profesjonalistą, a po drugie odpowiadającym danej osobie człowiekiem, stanowi nie lada wyzwanie. Wielokrotnie słyszałam „Byłem już u psychologa, to nie pomogło” lub też „To strata czasu”. Jak uniknąć terapeutycznej porażki?
Oto 5 wskazówek, które pomogą wybrać odpowiedniego specjalistę, co jest połową sukcesu.
- Zweryfikuj, czy posiada dyplom magistra psychologii lub jest lekarzem psychiatrą
Na chwilę obecną, w Polsce może otworzyć gabinet terapeutyczny, nawet inżynier budownictwa czy krawcowa (oczywiście w świetle prawa, niekoniecznie moralności czy etyki). Nic więc dziwnego, że opinie o psychoterapii bywają delikatnie mówiąc nieprzychylne. Aby uniknąć rozczarowań, dowiedz się, czy ktoś, do kogo się wybierasz, skończył odpowiednie studia tj. jednolite studia magisterskie w zakresie psychologii (najlepiej o specjalności związanej z psychoterapią) lub studia medyczne. - Zwróć uwagę na nurt terapeutyczny, w jakim pracuje specjalista
Nie każde podejście terapeutyczne jest najlepsze dla danego zaburzenia i zapewne nie każde jest dla wszystkich. Jeśli chodzi o zaburzenia lękowe, depresję czy zaburzenia osobowości, nurt ma znaczenie o tyle, o ile ma je dla Ciebie z jakichś względów. Oznacza to, że każdy jest tak samo dobry i posiada narzędzia odpowiednie do leczenia, o ile ma udowodnioną empirycznie skuteczność jak choćby nurt poznawczo-behawioralny. - Sprawdź, jakie doświadczenie ma psychoterapeuta
Nie chodzi bynajmniej o trzydziestoletnią pracę z pacjentami, ale choćby kilkumiesięczne staże i praktyki w placówkach leczenia zaburzeń psychicznych i/lub seksualnych. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie jesteś królikiem doświadczalnym oraz że terapeuta nie zrobi „wielkich oczu”, gdy usłyszy, z czym przychodzisz ani nie obdaruje Cię złotymi radami. - Sprawdź, czy posiada certyfikat psychoterapeuty lub jest w trakcie szkoły psychoterapii
Ukończenie dodatkowego, kilkuletniego szkolenia z psychoterapii i zdobycie certyfikatu nie jest koniecznością, ale znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że nie trafisz na kogoś niekompetentnego. Jeśli już decydujesz się na osobę bez takich kwalifikacji, dowiedz się przynajmniej, czy pracuje pod superwizją, tj. czy ktoś do tego wyszkolony kontroluje jego pracę. Jeśli terapeuta, do którego chodzisz, posiada certyfikat terapeuty poznawczo-behawioralnego lub jest w trakcie szkolenia, z pewnością pracuje pod superwizją i ma za sobą minimum kilkadziesiąt godzin pracy z pacjentami oraz przeszedł terapię własną. To bardzo ważne. - Poznaj osobiście
Dobrze zdać sobie sprawę, że nie każdy terapeuta (choćby był jednym z lepszych w kraju), pasuje do każdego pacjenta i odwrotnie. Ponieważ relacja terapeutyczna jest kluczowa dla powodzenia terapii, warto wybrać kogoś, przy kim czujesz się bezpiecznie i w komfortowo (oczywiście chodzi o pierwsze wrażenie, gdyż w trakcie terapii często wręcz wskazane jest wyprowadzenie Cię poza strefę komfortu psychicznego dla uzyskania lepszego efektu terapeutycznego). Nie wybieraj od razu. Poszukaj.
Jeśli wciąż nie jesteś pewien, chętnie odpowiem na wszelkie pytania podczas konsultacji.
9 komentarzy
Ilona · 01/04/2021 o 12:18
Czy psychoterapeutka psychoanalotyczna, która unika odpowiedzi na pytanie o doświadczenie jest odpowiednią terapeutką? Na pierwszej konsultacji zadałam dwa razy pytanie terapeutce, o tym czy pracuje z osobami z moim zaburzeniem i Pani zbywa mnie wyrażeniami „porozmawiajamy jeszcze o Pani” (a już mówiłam o sobie 30 minut) Na koniec sesji, ponawiam pytanie i dostaje odpowiedź „widzę, że to dla Pani jest ważne”. I zostawia mnie bez odpowiedzi. Ogólnie czułam się bardzo dobrze w jej obecności, ale nie wiem czy unikanie odpowiedzi na pytania związane z doświadczeniem nie jest czymyś co ją skreśla? Dziękuję za odpowiedź.
Marta Osińska-Białczyk · 09/05/2021 o 20:00
Pani Ilono, myślę, że najlepiej będzie skonfrontować to z terapeutką, tzn. powiedzieć, jak na panią działa jej „unikanie odpowiedzi”.
Pozdrawiam
paulina · 23/06/2020 o 09:10
Myślę, że odpowiedniego psychologa można znaleźć, trzeba jedynie pomyśleć o swoich potrzebach i tak jak piszesz sprawdzić, czy dana osoba będzie nam odpowiadać. Czasami, aby znaleźć odpowiednią osobę musimy odbyć kilka wizyt, ale warto się nie zniechęcać.
Marta Osińska-Białczyk · 09/05/2021 o 20:01
Bardzo dziękuję za ten ważny głos pani Paulino.
Pozdrawiam
Beti · 23/09/2017 o 07:45
Wskazówki bardzo trafne.
Ja orientuję się dobrze w tych, którzy przyjmują w Warszawie. Jeśli ktoś zechcesz szukać tutaj, chętnie podzielę się namiarami na dobrego psychologa, który przyjmuje w kolektywie Psychologgia – Pan Krzysztof Zalewski.
W każdym razie życzę powodzenia.
Paweł · 20/09/2016 o 20:18
Hej, czy nadal odpowadasz na pytania?
Marta Osińska-Białczyk · 05/10/2016 o 12:03
Tak.
Ania · 07/11/2015 o 21:17
Mam pytanie odnośnie wyboru psychologa: co to znaczy,że psycholog to certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej?Jakie powinien mieć doświadczenie taki psychoterapeuta?
Ania
Marta Osińska-Białczyk · 11/01/2016 o 20:03
Aniu,
Psychologiem jest każdy, kto ukończył studia psychologiczne i uzyskał tytuł magistra psychologii. Oznacza to, że taka osoba teoretycznie mogła nigdy nie mieć kontaktu z osobą zaburzoną lub chorą psychicznie, nie mówiąc o prowadzenu psychoterapii. Psychoterapeuta natomiast to ktoś, kto na co dzień zajmuje się pracą z pacjentami i ma w tym zakresie odpowiednie wykształcenie (zwykle czteroletnią szkołą psychoterapii w wybranym nurcie, która kończy się uzyskaniem certyfikatu) lub na tyle duże doświadczenie, że otrzymała certyfikat któregoś z upoważnionych do tego towarzystw. Certyfikat odnawia się co 4 lata i aby to zrobić, należy spełnić określone warunki w zakresie wiedzy i doświadczenia.
Pozdrawiam
Możliwość komentowania została wyłączona.