Wciąż kontrolujesz swoje zachowanie i zastanawiasz się, czy zrobiłeś wszystko tak, jak TRZEBA? Prawda, że takie życie na dłuższą metę męczy i odbiera wszelką satysfakcję? A może masz nieprawidłową osobowość zwaną przez specjalistów osobowością obsesyjno-kompulsyjną?
1. Przesadne dążenie do ideału czy też perfekcjonizm
Przejawia się nie tylko w chęci robienia wszystkiego jak najlepiej, ale także pragnieniu jak najszybszego ukończenia czegoś, co się zaczęło. W przeciwnym razie nie zazna się spokoju i wciąż ma się z tyłu głowy myślenie o tym. Dotyczy to nawet prozaicznych, codziennych czynności. Na przykład otwiera się rano serek i ma wewnętrzny przymus, by jak najładniej i jak najszybciej go zjeść, więc je się go na śniadanie, na obiad planuje naleśniki, a na kolacje znów je kanapki z użyciem tego serka (jeśli jeszcze coś zostało).
2. Nadgorliwość i brak elastyczności poglądów i wartości.
Przymus życia w pełnej zgodzie z tym, co się wyznaje, bez najmniejszych odstępstw, który na dodatek dotyka wszystkich wokół, tzn. osoba ta wymaga tego samego od otoczenia
3. Sztywne trzymanie się szczegółów, zasad, planów, schematów w stopniu odbierającym wszelką radość z aktywności
Ciągłe myślenie, czy robi się coś dobrze, tak, jak „powinno być” i frustracja z powodu wszelkich odstępstw
4. Skłonność do oszczędzania i skąpstwo
Chęć odkładania tego, co się zarobiło, szukanie promocji i okazji, wyrzuty sumienia po wydaniu więcej niż się planowało, żałowanie pieniędzy sobie i najbliższym na niemal wszystko
5. Spychanie rodziny i przyjaciół na dalszy plan
Pochłonięcie karierą czy hobby (które urasta do rangi obowiązku) sprawia, że inni przestają się liczyć, a czas poświęca się im przede wszystkim z poczucia obowiązku.
6. Sztywność zachowań i upór
Jeśli ktoś powie, że trzeba coś robić w określony sposób, nie ma zmiłuj – tak MA BYĆ i KONIEC. Takie podejście sprawia również, że nie pozwala się wykonać komuś swojej pracy z obawy przed tym, że zostanie ona wykonana inaczej (w tym przypadku czytaj: źle).
7. Skłonność do tzw. chomikowania czy też ciułania, zbieractwa
Zwłaszcza dotyczy to osób, których spotkały nieprzyjemności z powodu zgubienia czy wyrzucenia czegoś
Podejrzewasz u siebie osobowość obsesyjno-kompulsyjną? Napisz do mnie lub zgłoś się do specjalisty w swoim mieście.