Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the themeisle-companion domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6121
Jak rozmawiać z bliskimi: 6 prostych zasad
collegewife.com

collegewife.com

Dziś komunikacja ma zupełnie inne oblicze, niż jeszcze 20 lat temu. Wciąż zabiegani wysyłamy krótkie smsy, emaile, publikujemy posty. Generalnie – więcej piszemy, mniej mówimy, przez co skupiamy się głównie na tym, by przekaz był konkretny i ekonomiczny. Z tego powodu, potrafimy być „oschli” nawet dla bliskich, choć łatwo możemy tego uniknąć.

Zacznij od częstego okazywania, jak bardzo są dla Ciebie ważni.

Kochać i być kochanym, to jedna z najcudowniejszych rzeczy, jakie trafiają się w życiu. Warto docenić ten fakt i wprost wyrażać wdzięczność czy podziw, zarówno słowem jak i gestami czy zachowaniem. Niewypowiedzianych słów żałuje się częściej, niż wypowiedzianych, za które zawsze można przeprosić… Dlatego nie czekaj wyraź to dziś!

Bądź otwarty, nie owijaj w bawełnę

Media wciąż wbijają nam do głów, że nie liczy się to, co mówimy, ale jak mówimy. Sporo w tym prawdy, z jednym zastrzeżeniem: zasada ta powinna dotyczyć główne kontaktów zawodowych czy biznesowych. Jeśli chodzi o bliskie relacje, jasność komunikatów jest podstawą. Dlatego mów wprost, co czujesz, co masz na myśli. Przekazuj to, co chcesz, by wiedziały najważniejsze osoby w Twoim życiu. Choć często tak Ci się wydaje, nie są w stanie czytać w myślach czy domyśleć się, o co tak naprawdę chodzi. Używaj komunikatów ja, czyli mów o swoich obawach, wątpliwościach, żalach, smutkach, zawodach. Pozwól drugiej osobie Cię zrozumieć, a unikniesz zbędnych nerwów i kłótni. Wiem, wymaga to odwagi, ale miłość to nie tylko pluszowy miś i kwiaty ;)

Wyrażaj troskę

Pytaj bliskich:
Dlaczego jesteś smutny; Jak się czujesz w związku z…?; Co czułeś, kiedy…?; Czy to, że… jest OK? Co o tym myślisz?
To prosta metoda, lecz jednocześnie pomijana i niedoceniana. W krótką chwilę udowodni drugiej osobie, że nie jest Ci obojętna i darzysz ją uczuciem, lecz pod jednym warunkiem: że uważnie wysłuchasz, co odpowie, aby zrozumieć i zaakceptować, a nie skrytykować.

Szczerość to podstawa

Życie w kłamstwie jest niełatwe i potrafi znacznie obniżyć psychiczny dobrostan. Może spowodować napięcie, a w konsekwencji niechęć i unikanie pewnych tematów. Ponadto, jedno kłamstwo zwykle pociąga za sobą kolejne i następne, aż do powstania sieci, w której nawet Tobie trudno będzie się połapać. Bycie szczerym, nawet jeśli bolesne, uwalnia umysł i w dalszej konsekwencji niesamowicie zbliża. Oczywiście należy być przy tym ostrożnym, podawać trudne do przyjęcia informacje w odpowiedniej formie. Mówienie prawdy to przyjmowanie odpowiedzialności za to, co się zrobiło czy powiedziało wcześniej, świadczy więc w ogromnej mierze o dojrzałości do emocjonalnych więzi. Pretensje za negatywne skutki kłamstw, łącznie z rozpadem związku, możesz mieć tylko do siebie.

Niech za słowami idą czyny

Rozmowy to podstawa udanej relacji, warto jednak, by komunikaty były spójne z działaniami. Sposób, w jaki traktujesz bliską osobą jest dla niej jasnym przekazem tego, co o niej myślisz i co czujesz. Bądź w tym konsekwentny. Mówienie Kocham Cię nie pomoże, jeśli pomiatasz ukochaną osobą, choćby było powtarzane tysiąc razy dziennie. Za słowami mają iść dowody, najlepiej nie ilościowe, a jakościowe. Dlatego warto mieć na uwadze preferencje, potrzeby i wartości drugiej osoby w okazywaniu jej uczuć.

Czuły dotyk to też komunikat

Czasem najlepsze, co można zrobić, to po prostu przytulić ukochaną osobę. Wzięcie w ramiona to nie tylko oznaka bliskości. Daje także poczucie bezpieczeństwa, przynosi ukojenie, jest otwarciem na emocje drugiej osoby. Dobrą praktyką, zwłaszcza, gdy przytulanie wydaje Ci się nie na miejscu (np. w kontaktach braterskich czy przyjacielskich), są klepnięcia w ramię, uściski dłoni czy pocałunki w czoło. Nie bójmy się ich.

Ciepła, otwarta i świadoma drugiej osoby komunikacja, może pozwolić uniknąć wielu nieporozumień, niesnasek i konfliktów. Dlatego warto poświęcić jej uwagę i uczynić ją częścią życia, zwłaszcza w bliskich relacjach, które są bezcenne.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

318 komentarzy

Możliwość komentowania została wyłączona.