Nietrzymanie moczu wciąż uważane jest za wstydliwą przypadłość. Skrępowanie oraz ukrywanie choroby przed bliskimi sprawia, że do uciążliwych objawów fizjologicznych dołącza stres czy nawet depresja. Tymczasem obecnie mamy do dyspozycji wiele środków ochrony, dzięki którym możemy zawsze czuć się świeżo i komfortowo.
Pokonaj wstyd
Z powodu inkontynencji, czyli nietrzymania moczu (rzadziej kału), cierpi wiele osób. Zazwyczaj kojarzy nam się ona z przypadłością ludzi starszych – rzeczywiście, z wiekiem ryzyko rośnie, ponieważ mięśnie dna miednicy stają się coraz słabsze, a dodatkowo seniorzy często są schorowani lub mało aktywni. Jednak problem ten może też dotyczyć osób młodych i aktywnych. Częściej dotyka kobiety, ze względu na budowę anatomiczną, a także czynniki związane z wiekiem menopauzalnym, ciążą czy porodami. Okazuje się, że na pewnym etapie życia z powodu nietrzymania moczu cierpi nawet co trzecia kobieta. Nie ma więc powodu, aby wstydzić się tej przypadłości – skrępowanie nie powinno powstrzymywać nas od wizyty u lekarza, mamy też prawo do pełnego wsparcia naszych bliskich w tej sytuacji.
Nie jesteś skazany na dyskomfort
Dla wielu z nas nietrzymanie moczu jest powodem do zmiany aktywnego trybu życia. Obawiamy się spotkań towarzyskich, podczas których może dojść do niekontrolowanego wycieku moczu. Tymczasem unikanie znajomych lub rezygnowanie z ulubionych zajęć jedynie pogłębiają złe samopoczucie. Na szczęście obecnie osoby z inkontynencją mają możliwość skorzystania z profesjonalnych środków ochrony, jak np. pampersy dla dorosłych marki Tena. W wielu przypadkach są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wybierając je, zwróćmy uwagę na stopień nietrzymania moczu – w przypadku lekkich wycieków sięgnijmy po dyskretne wkłady anatomiczne; przy większych wyciekach konieczne będą tzw. pieluchomajtki, zapewniające suchość i świeżość.
Zadbaj o swój komfort
Podczas kupowania wkładów anatomicznych lub pieluchomajtek kierujmy się jakością poszczególnych produktów. Jedynie te miękkie, oddychające, wykonane z wysokiej jakości materiałów zapewnią odpowiednią pielęgnację delikatnej skórze. Sprawdźmy też, czy zapięcia są wygodne i umożliwiają odpowiednie dopasowanie produktu do budowy ciała. Dzięki środkom ochrony możemy bez skrępowania wykonywać codzienne aktywności, a także uprawiać sport. Częstym błędem w przypadku osób cierpiących na nietrzymanie moczu jest bowiem rezygnacja z takiej aktywności. Tymczasem pomaga ona nie tylko utrzymać dobrą kondycję, lecz także poprawiać samopoczucie psychiczne chorego. A ćwiczenia mięśni dna miednicy są nieraz kluczowe w walce z inkontynencją.
Pozytywne podejście to połowa sukcesu – nie można rezygnować z ulubionych zajęć i trzeba cieszyć się życiem!