Zastanawiałaś się kiedyś, z czym kojarzy Ci się słowo „dieta”? Jeśli nie, zrób to teraz. Zapisz swoją definicję. A teraz porównaj ją z tą pochodzącą ze słownika: „system odżywiania się polegający na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu; także: w ogóle sposób odżywiania się”. Zdziwiona?
Zdrowie ponad wszystko
Z przyczyn nie do końca zależnych od nas dieta stała się synonimem czegoś, co niekoniecznie jest przyjemne. Kojarzy się z rygorem żywieniowym, ciągłym odmawianiem sobie wszystkiego, co do tej pory smakowało nam najbardziej, a nawet – głodowaniem. Zagubiliśmy gdzieś po drodze ideę, jaką niesie za sobą prawdziwe znaczenie tego słowa. A przecież służy ono największej wartości, jaką można sobie wyobrazić – naszemu zdrowiu. Kiedy zabraknie zdrowia, reszta przestaje się liczyć. Pragniemy tylko tego, by je odzyskać albo przynajmniej poprawić. Tymczasem wpływ tego, co jadamy, na stan naszego organizmu przerósł oczekiwania nawet najbardziej rygorystycznie podchodzących do tematu diety naukowców.
Dziś nikogo już nie dziwi, że niewłaściwa dla danej osoby dieta może prowadzić nie tylko do typowych dla układu pokarmowego objawów, takich jak bóle brzucha czy problemy z wypróżnianiem, ale także do przewlekłych bólów głowy, kataru, a nawet stanów lękowych czy depresyjnych. Dlatego tak ważne jest, by zaczynając odchudzanie, mieć na uwadze przede wszystkim własne zdrowie. Część diet najlepiej więc wyrzucić do kosza, gdyż stanowią raczej zagrożenie dla zdrowia niż jego ochronę. Powodów tego faktu jest kilka. Główny z nich to głodzenie się. Nieprzestrzeganie zasady regularnego spożywania posiłków zawsze prowadzi do tego samego efektu w postaci zaburzeń metabolicznych. Procesy trawienne spowalniają, a organizm gromadzi zapasy tłuszczu. Na domiar złego niektóre diety są zazwyczaj zbyt monotonne, co prowadzi do niedoborów witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Jak odbija się to na naszym zdrowiu – łatwo się domyślić.
Świadomość siebie: poznaj swoje potrzeby
Zanim zaczniesz przygodę z odchudzaniem, spytaj siebie: po co chcę to zrobić? Jakie potrzeby pragnę zaspokoić i dlaczego właśnie te? Jeśli odpowiedź na to pytanie nastręcza Ci trudności, przyjrzyj się ponownie swoim celom. Za każdym z nich stoi jakiś motyw. Zidentyfikuj go. Uświadomienie sobie własnych pragnień pozwala spojrzeć na odchudzanie jako na znacznie głębszy proces niż tylko zrzucenie kilogramów i lepszy wygląd. To, że ktoś jest otyły czy ma nadwagę i postrzega to jako problem, zwykle ma swoje przyczyny i racjonalne wyjaśnienie. Poznanie ich to niezwykle istotna kwestia. Pozwala spojrzeć z szerszej perspektywy na siebie – zarówno swoją fizyczność, jak i wnętrze – oraz swoje otoczenie. Dzięki temu łatwiej traktować problem nadmiaru kilogramów jako potrzebę zmiany nie tylko sposobu odżywiania, ale również stylu życia.
Zmiana na całego
Modyfikując swoją dietę oraz ustalając stały rytm posiłków, z pewnością szybko odczujemy różnicę. Jeśli odpowiednio dobierzemy produkty, tj. zgodnie z naszymi preferencjami, tolerancją organizmu oraz kierując się zasadami zdrowego żywienia, organizm odwdzięczy się m.in. znacznym zmniejszeniem chęci na przekąski oraz brakiem napadów głodu. A kiedy poczujemy, że mimo pozwalania sobie na normalne jedzenie nasz organizm funkcjonuje lepiej, znacznie łatwiej będzie utrzymać dietę. Zamiast stale myśleć o jedzeniu (czy też jego braku lub szkodliwości), będziemy w stanie skupić się na pozostałych aspektach zdrowia, takich jak aktywność, właściwa forma odpoczynku czy pozwalanie sobie na przyjemności. Zdrowa dieta stanie się tylko częścią nowego stylu życia, który wejdzie nam w krew. Paradoksalnie, właśnie przestając wciąż kontrolować siebie, odzyskamy panowanie nad tym, co się z nami dzieje, oraz zyskamy wewnętrzny spokój. Obie kwestie dość mocno wiążą się z potrzebą bezpieczeństwa, a któż z nas jej nie odczuwa?
Dlatego warto zmienić podejście do diety, zanim zdecydujemy się na tak ważny krok, jakim jest odchudzanie.
Jeśli do dłuższego czasu próbujesz schudnąć, a Ci się to nie udaje lub stale wracasz do dawnej wagi – rozważ spotkanie ze specjalistą.