Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the themeisle-companion domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6121
10 sposobów komunikacji na udany związek

Twój partner bardziej Cię męczy niż daje poczucie bezpieczeństwa? Masz wrażenie, że Twój związek nie jest udany i nie potraficie się dobrze komunikować? Zobacz, jak możesz nad tym pracować.

1. Poznaj swojego partnera
Wiedza na temat partnera to bardzo ważna kwestia, ale powinno za nią iść zrozumienie i akceptacja. Jeśli więc coś Ci w partnerze przeszkadza, zastanów się nad dwoma rzeczami:

1) Czy tak jest od początku?
– jeśli tak, z jakiego powodu to znosiłaś_eś i wciąż znosisz?
– jeśli nie, to kiedy dlaczego zaczęło Ci to przeszkadzać?

2) Czy to dla Ciebie bardzo istotne?
– jeśli to bardzo istotne, to dlaczego?
– czy da się to zmienić?
– jeśli nie da się tego zmienić, to co możesz zrobić?
– jeśli to nieistotne, daj sobie z tym spokój

2. Pozwól mówić i naucz się słuchać

Odłóż domysły na bok. Przestań zakładać, że znasz partnera_kę lepiej, niż on_a siebie sam_a. To nieprawda. Daj szansę opowiedzieć o sytuacji, wyjaśnić. Słuchaj do końca wypowiedzi i reaguj adekwatnie do tego, co usłyszysz, a nie własnej interpretacji słów i zachowań partnerki/partnera (bo przecież „swoje i tak wiesz”).

3. Pomyśl, zanim coś powiesz
Dotyczy to głównie krytyki i etykietowania. Jedyny efekt, jaki uda Ci się osiągnąć, oceniając partnera_kę, to wywołanie w złości i wzbudzenie agresji. Żadnemu z Was nie przyniesie to najmniejszej korzyści, spowoduje niepotrzebne spięcia.

4. Unikaj rozkazów
Zamiast używać władczych, bezosobowych zwrotów – formułuj komunikaty, jakie sam_a chciał(a)byś usłyszeć. Porzuć myślenie, że prośby są upokarzające lub umniejszają znaczenie wykonania. To tylko przekonania.

5. Przestań upominać i wypominać
Trudno sobie wyobrazić gorsze rzeczy w relacji partnerskiej, niż przypominanie negatywnych cech i zachowań, niewykonanych obowiązków czy wracanie do przeszłych błędów partnera_ki. Jeśli oboje chcecie się dobrze czuć, warto skupiać się chwili obecnej.

6. Pamiętaj o poczuciu humoru

Umiejętny żart z wyczuciem rozładuje nawet najbardziej napiętą sytuację. Kiedy dojdzie do tego uśmiech i miły gest – koniec sporu niemal gwarantowany ;)

7. Przyznawaj się do błędów
Porażki i błędy zdarzają się każdemu z nas. Jednak rzadko kto otwarcie potrafi się do nich przyznać. Tymczasem to bardzo cenne w każdej relacji, od tej ze sobą, poprzez związki, aż do relacji Ty-obcy. Umiejętność brania odpowiedzialności to dowód dojrzałości i siły osobowości, który dobrze rokuje w radzeniu sobie z konfliktami.

8. Chwal
Pochwał nigdy nie za wiele, o ile są sensowne i adekwatne do sytuacji. Pamiętaj, że dobrze wypełnione obowiązki również na nie zasługują, choć być może wydają Ci się one oczywistością.

9. Bądź dyplomatą
W sprawach istotnych używaj racjonalnych argumentów. Odłóż na bok emocje, a jeśli to niemożliwe, informuj o nich partnera w formie tzw. komunikatów ja (np. Kiedy jedziesz tak szybko, czuję się zagrożona; Złości mnie, kiedy nazywasz mnie głupkiem).

10. Stosuj przyjazne komunikaty niewerbalne

Przytulaj, głaskaj, obejmuj, całuj. Używaj odpowiedniego tonu i głośności wypowiedzi. Patrz na partnera, kiedy do niego mówisz. Nie groź, a już na pewno nie wymachuj rękoma czy przedmiotami.

A może masz własne sposoby na udaną komunikację w związku? Podziel się nimi!

Jeśli masz trudności w rozmowach z partnerem lub często się kłócicie, może warto porozmawiać w obecności specjalisty?


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.