Dziś, gdy mamy do dyspozycji telefony i Internet, zdecydowanie za mało ufamy sobie, mamy małą świadomość siebie. Zbyt rzadko zadajemy pytania sobie, szukając w zamian odpowiedzi na zewnątrz: u matki, sąsiadki, przyjaciela, współpracownika, w Sieci. Tymczasem mamy w sobie wiele mądrości, która może okazać się niezwykle pomocna w codziennym życiu i dać nam szczęście. Dlatego warto zadawać sobie pytania. Weekend to świetna ku temu okazja: czas relaksu i wytchnienia, czas dla siebie. Oto, lista rzeczy, o które warto siebie spytać, aby czuć się szczęśliwszym:
1. Co miłego spotkało mnie w minionym tygodniu?
Życie potrafi zaskakiwać. Bardzo często pozytywnie. Niestety, rzadko to dostrzegamy lub łatwo zapominamy. Dlaczego więc nie przypomnieć sobie, co miłego nam się przytrafiło? Może udało nam się skończyć projekt w pracy, usłyszeć od dziecka nowe słowo, ugotować pyszny obiad dla całej rodziny, pomóc bliskiej osobie, wykorzystać jakąś szansę? Warto wypisać te rzeczy na kartce, pomyśleć nad pozytywnymi uczuciami, jakie się z nimi wiązały, uśmiechnąć się do samego siebie. Takie chwile są piękne i warto zachować je w pamięci.
2. Jakie wnioski na przyszłość mogę wyciągnąć z wydarzeń minionego tygodnia?
Dzięki temu pytaniu dowiesz się, jakie Twoje aktywności przynoszą najwięcej korzyści Tobie i innym. Dowiesz się także, w czym jesteś świetny, w czym dobry, a co powinieneś podszlifować. Sprawdzisz, ile czasu zwyczajnie zmarnowałeś. Być może warto zastąpić niektóre obowiązki innymi, pójść w nieco innym kierunku, by poczuć się bardziej zmotywowanym? To pytanie stanowi także dobry punkt wyjścia, by zweryfikować swój plan dnia, tj. sprawdzić, co się udaje, co nie, co sprawia przyjemność, a co najchętniej byś wyrzucił i dlaczego. Warto porozmawiać o tym z domownikami, by Wam wszystkim żyło się lepiej.
3. Czy udało mi się zrealizować cele?
Marzenia i wielkie plany są wspaniałe, jednak na co dzień warto korzystać z małych kroków. Dlatego tak ważne jest stawianie sobie celów i weryfikowanie ich na bieżąco. Dążenia łatwo stracić z pola widzenia, gdyż są dość ulotne, dlatego zadawanie sobie pytania o nie ma spore uzasadnienie. Pozwoli uniknąć tzw. budzenia się z ręką w nocniku oraz pretensji do siebie i całego świata, a co za tym idzie sprawi, że nasza samoocena wzrośnie.
4. Co zabrało mi zbyt wiele czasu, a na co poświęciłem go zbyt mało?
Najmniej wskazane jest oczywiście robienie rzeczy, które nie dość, że niczego nie wnoszą w nasze życie, to jeszcze nie sprawiają nam przyjemności. Innymi słowy, warto zliczyć wszystko to, co robiliśmy dla tak zwanego “zabicia czasu”, zastanowić się, dlaczego tak się stało. Drugą kwestią, nad którą należy się zastanowić, są tak zwane “pilne sprawy”. Owszem, są one bardzo ważne, jednak warto nie dopuszczać do tego, by stały się pilne, wymagające natychmiastowego działania. Powodują one bowiem, że zamiast skupiać się na tym, co w życiu istotne, robimy to, co konieczne, zmuszając się tym samym do “muszenia”, które szkodzi psychicznemu zdrowiu.
5. Jaki wpływ na moją aktywność miały lęk i niepewność?
Podejmowanie decyzji nie jest sprawą łatwą. Niesie za sobą odpowiedzialność za ich konsekwencje, a fakt ten sam w sobie często powoduje psychiczny dyskomfort. Panicznie boimy się błędów, tymczasem to właśnie one sprawiają, że możemy się rozwijać. Towarzyszące nam na co dzień obawy i lęki przed podjęciem jakiejś aktywności dodatkowo nas blokują, zaburzając emocjonalną równowagę i pewność siebie. Zadając sobie to pytanie, uświadamiamy sobie, jak wiele tracimy przez własne, często zupełnie nieuzasadnione obawy. Uczymy się je rozumieć, dzięki czemu łatwiej możemy je eliminować.
6. Z jakich myśli i przekonać powinienem oczyścić umysł?
Przypomnij sobie wszystkie chwile, w których czułeś się źle, byłeś pełen negatywnych emocji, stresowałeś się. Wypisz je i wymień wszystkie myśli, które pojawiały się wówczas w Twojej głowie. Skąd one się wzięły? Jakimi innymi, pozytywnymi myślami mógłbyś je zastąpić w danej sytuacji? Dzięki takiej analizie, łatwiej unikniesz zadręczania się następnym razem, w podobnej sytuacji.
7. Od czego warto zacząć kolejny tydzień?
Zapomnij o wszystkim, co było złe. Jest poniedziałek, a Ty stoisz przed nowymi szansami. Pamiętaj wnioski z zeszłego tygodnia i miej przed sobą dobre rzeczy, które się w nim wydarzyły. Uśmiechnij się i zacznij wykorzystywać szanse.
Powodzenia!
392 komentarze
Możliwość komentowania została wyłączona.