Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-cerber domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wpforms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wpforms-lite domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny hestia zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114
7 życiowych prawd, o których (niestety) nie chcemy pamiętać – Pracownia Psychologiczna WELL

Mówią, że człowiek uczy się na błędach. I to prawda. Porażki MOGĄ być bardzo pomocne. Niestety jednak, często nie potrafimy wyciągnąć z nich wniosków, popełniając te same błędy do znudzenia. Dlaczego? Ponieważ WYGODNIEJ nam zapominać o pewnych ważnych kwestiach. Nie, to złe słowo. Niektórych prawd po prostu się BOIMY. I trudno nam przyjąć, że

Prawda nie przestanie istnieć, gdy przestaniemy o niej myśleć.

O czym najchętniej zapominamy?

1. Życie jest krótkie
TEORETYCZNIE doskonale wiemy, że dożyć setki to nie lada wyczyn. Wiemy, że na świecie są choroby, wypadki. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, rezygnacja ze szkodliwych substancji. Mimo to, dziwi nas każda śmierć (no, może nie każda, ale osób znanych nam osobiście i z mediów). Czy zdziwiłby Cię fakt, że po 40 tygodniach ciąży rodzi się dziecko?…
Tak, to trudne. Ale robi się łatwiej, kiedy żyje się TU i TERAZ. Jeśli robi się wszystko, by życie było takie, jakiego chcemy – strach przed śmiercią znika i nie ma potrzeby ignorowania jej. Umrzeć nie jest największą stratą. Jest nią wegetacja za życia… Dlatego znajdź w sobie odwagę i idź naprzód. Zwłaszcza, kiedy się boisz.

2. Nikt nie przeżyje życia za Ciebie
Twoje życie NALEŻY do Ciebie i ZALEŻY od Ciebie. Nie rządzą nim rodzice, dziadkowie, przełożony czy media. Oni mogą tylko wyrazić swoje zdanie. Decyzje podejmujesz TY SAM. Dlatego chodź własnymi ścieżkami. Wyznaczaj sobie własne cele. Słuchaj wewnętrznego głosu. Lepiej być na dole własnych schodów, niż na szczycie cudzych… Uzbrój się w cierpliwość, ale nie czekaj bezczynnie, lecz wykorzystuj każdą chwilę, by zbliżyć się do celu. Działaj!

aktywność

To, co robisz, jest znacznie ważniejsze niż to, co mówisz i myślisz. Oddaj się pasji, a na pewno nie pożałujesz.

3. Sukces ZAWSZE poprzedzają błędy
Błędy to coś, co nieuniknione. Przyjmij to do wiadomości i naucz się je sobie wybaczać. Problem stanowi to, że pozwalasz błędom sobą kierować i nie wyciągasz wniosków, a nie samo ich istnienie. To normalne, że obawiasz się błędów, bo generują dodatkowy wysiłek i… no właśnie – dlaczego jeszcze rezygnujesz z działania z obawy przed porażką?
Poczytaj biografie ludzi sukcesu. Porozmawiaj z przyjaciółmi, którym udało się go odnieść. Przekonasz się, że różni Was od siebie głównie ilość porażek i sposobów poradzenia sobie z nimi. Choć wydaje Ci się czasem, że jesteś w sytuacji bez wyjścia – to nieprawda.

4. MYŚLEĆ a ROBIĆ to dwie różne rzeczy

Marzysz o sukcesie? Wspaniale! Tylko do rzeczy! Zacznij weryfikować swoje myśli i wprowadzać je w życie. Wiedza jest NICZYM bez działania. Dlatego

Spytaj siebie, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i zacznij budować wokół tego swoje życie

PAMIĘTAJ!
Jeśli będziesz czekać, aż osiągniesz stuprocentową pewność, że jesteś gotów na działanie – nigdy nie zaczniesz działać.

5. Miłość do Ciebie to przede wszystkim TWOJE zadanie

Szacunek i sympatia wobec innych jest bardzo ważna, ale znacznie ważniejsze, to kochać siebie. Dlatego akceptuj siebie takiego, jakim jesteś. Jeśli uważasz, że nie jesteś dość dobry czy zdolny – zmień przyjaciół. Serio. Zasługujesz na miłość.

6. Nie jesteś tym, co masz
Nieważne, co i w jakich ilościach posiadasz. To tylko rzeczy. Założę się, że masz ich za dużo, podobnie zresztą, jak ja. Tymczasem ważne jest to, kim jesteś i jak wyglądają Twoje relacje z innymi. Naprawdę interesuje Cię, z kim sypia Lewandowski i czy Cichopek ma naturalny biust? Jakie to ma znaczenie?… Liczysz się TY: twoje plany, obawy, nadzieje, radości i smutki. Twoja rodzina i przyjaciele. Twój umysł i zdrowie. Nie daj sobie zrobić wody z mózgu, bo nowy samochód, telewizor czy sukienka to nie są życiowe priorytety. Co musi się stać, byś zdał sobie z tego sprawę?

7. Świat wciąż się zmienia

Życie się nie zatrzyma, choćby nie wiem co. I mimo, że czasem jest Ci przykro, że straciłeś pracę czy bliską osobę, a świat wciąż się kręci – pogódź się z tym. To coś, czego nie zmienisz. Doceniaj każdą chwilę. Przestań wciąż oczekiwać czegoś lepszego, niż to, co aktualne. Bądź pełen nadziei, że to, co złe – przeminie. Wszystko się zmienia…


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.