Zależność emocjonalna (czy też psychiczna) od partnera to dość powszechne zjawisko. Świadczy o niej pozostawanie w związku z osobą, która znacząco negatywnie wpływa na nasz nastrój, samoocenę czy ogólny dobrostan psychiczny. Taki związek przypomina raczej relację pracownik-pracodawca, niż romantyczną miłość. Tym, co trzyma relację przy życiu są często przekonania osoby uzależnionej. Jakie?

1. Taki powinien być związek
Jeśli partner notorycznie sprawia, że czujesz się kimś nieważnym, lekceważy Twoje Twoje potrzeby, kontroluje Cię i manipuluje Twoimi emocjami próbując wzbudzać poczucie winy – to nie jest zdrowe. Takie życie na dłuższą metę wyczerpuje psychicznie prowadząc do depresji, lęku, spadku poczucia własnej wartości, a nawet zwątpienia we własną tożsamość. Zadbaj o siebie i przestań na to pozwalać, a zachowanie partnera być może również ulegnie zmianie. Jeśli tak się nie stanie, zastanów się, czy chcesz dalej być w tej relacji.

2. To moja wina / On tego nie chciał
Tłumaczenie partnera niezależnie od tego, jak się zachował i w jakich okolicznościach oraz pozwalanie sobie na wmawianie winy również mogą świadczyć o uzależnieniu od partnera. Pamiętaj, że w każdej intymnej relacji odpowiedzialność za to, co się dzieje leży po obu stronach po równo. I nie jest to kwestia winy. Prawdopodobnie każde z Was działa tak, jak się nauczyło. Dlatego czasem zmiana bywa trudna i wymaga interwencji specjalisty.

3. To tylko żarty / zabawa
Każdemu może się zdarzyć zażartować z zabawnego zachowania czy wypowiedzi partnera. CZASEM. Jeśli to ma miejsce niemal za każdym razem, w złości czy z chęci okazania wyższości – przestaje być zabawne, a staje się psychiczną przemocą. Pozwalanie na nią może być dowodem emocjonalnego uzależnienia.

4. Mogło być gorzej
Prawda, nigdy nie jest tak źle…Tylko w czym Ci pomaga ta myśl? W trwaniu w czymś, co sprawia, że cierpisz. Może od dziś warto spojrzeć na to z drugiej strony: “Zawsze może być lepiej” :). Pozwalając na to, by Twój stan emocjonalny zależał od partnera wzmacniasz go w zachowaniu, które sprawia Ci ból.

5. Lubię, kiedy partner tak mnie traktuje
To akurat czasem może być prawda. Być może lubisz emocjonalne gry i zachowania partnera, które wywołują dużo emocji i sprawia Ci to przyjemność. Jeśli tak, to w porządku. Warto jednak zajrzeć wgłąb siebie i pobadać, jak się potem czujesz.

6. Kontrola i emocjonalna manipulacja to dowody miłości
Ktoś, kto kocha naprawdę, ufa i daje wolność. Tymczasem chorobliwa zazdrość, wieczne dopytywanie, hamowanie rozwoju czy ograniczanie kontaktów ze znajomymi i bliskimi, to sposoby na uzależnienie od siebie, a nie okazywanie uczucia.

7. Taka jego/jej natura
Owszem, temperament odgrywa znaczącą rolę w naszym zachowaniu. Doświadczenia również mają na nie ogromny wpływ. Jednak jako ludzie jesteśmy elastyczni, tzn. potrafimy dostosować swoje zachowanie do zmian, jakie zastajemy. Dlatego póki Ty nie zmienisz swojego zachowania – nic się nie zmieni.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.