Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the themeisle-companion domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6121
Dzień Ojca – to brzmi dumnie! 10 sposobów na udany start dla taty

z_Tata

Bycie tatą to nie lada wyzwanie. Świeżo upieczonych ojców rozpiera duma, lecz towarzyszy im także lęk, niepewność, stres, a nawet – poczucie bezsilności. Choć to mama przede wszystkim dba o Maleństwo już od poczęcia, tata wcale nie ma życia usłanego różami. Warto więc ułatwić mu stawianie pierwszych kroków, a zarazem pomóc sobie, unikając niepotrzebnych napięć.

1. Bądź konkretna
Mężczyźni nie lubią się domyślać. Zresztą – kto to tak naprawdę lubi. Jeśli chcesz, by tata dał dziecku posiłek, zamiast powiedzieć “daj mu mleko” powiedz “o 17 daj mu mleko. Na 150ml wody wsyp 5 płaskich miarek” (nie, mężczyźni w 90% nie czytają instrukcji). Gdy chcesz, by podano Ci “coś do wytarcia” – uściślij, że chodzi Ci o “mokre chusteczki z parapetu” lub “pieluszkę z łóżeczka”.

2. Jeśli tata ma wyjść z dzieckiem, przygotuj wszystko, co ma ze sobą zabrać
Połóż rzeczy w jednym miejscu, najlepiej od razu spakuj. Unikniesz zdziwienia i niepotrzebnych pretensji, gdy okaże się, że tata nie zabrał Maluchowi bielizny na zmianę, a ten nie omieszkał zrobić kupki po pachy. Analogicznie działaj, jeśli Ty zamierzasz wyjść na dłużej. Zostaw to, co będzie potrzebne tacie w widocznym miejscu.

3. Zaufaj
Ojciec Twojego dziecka jest dorosły i naprawdę wie, jak sobie radzić w różnych sytuacjach. Kiedy coś Go przerośnie – nie martw się – na pewno spyta.

4. Nie zrzucaj odpowiedzialności
Aby tego uniknąć, najlepiej ZAWSZE ostrzegać się wzajemnie, kto w danej chwili zajmuje się dzieckiem, zwłaszcza, kiedy rodzic, który robił to do tej pory odchodzi z jakiegoś powodu. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia sprawę i – choć nieco obciąża umysł – naprawdę szybko wchodzi w nawyk.

4. Nie krytykuj
Chcesz, by Waszym Skarbem zajął się tata? Pozwól mu więc na to w 100%. Jeśli nie potrafi zająć się dzieckiem inaczej, niż oglądając z nim mecz – trudno. Dla dziecka liczy się czas bliskości, to, że ktoś odpowiada na Jego pytania, przytula. Naprawdę zdąży nauczyć się wszystkiego :-)

5. Oznacz szafki i szuflady
Naprawdę nie jest łatwo zapamiętać, co się gdzie znajduje, zwłaszcza, że do tego potrzebna jest wiedza co jest czym. Pewnie jeszcze niedawno sama miałaś problemy z odróżnieniem bodów od rampersów, prawda? Najlepiej, jeśli obok nazwy umieścisz również symbol obrazkowy – może być rysunek własny, byleby czytelny.
Dobrze ułożyć ubranka w takiej kolejności, by można je było wyciągać po kolei, a nie według tajnego kodu, który będzie jasny tylko dla Ciebie.

6. Bądź szczera
Jeśli jesteś zmęczona, sfrustrowana, zła – przyznaj się do tego i powiedz o tym partnerowi. Dzięki temu unikniecie kryzysom, które nie sprzyjają w i tak trudnej dla związku sytuacji, jaką jest pojawienie się dziecka.

7. Ustal z tatą nowe zasady
Was oboje czekają liczne kompromisy. W życiu zawsze jest coś za coś. Jeśli chcesz wrócić szybciej do pracy – porozmawiaj o tym, przedstaw argumenty. Partner ma zrezygnować z życia towarzyskiego, by zająć się dzieckiem? OK, ale nie całkowicie. Dogadajcie się, kiedy i na jak długo może wyjść (i kiedy możesz wyjść Ty oczywiście). Zaplanujcie, kto będzie robił zakupy, płacił rachunki, gotował obiady czy kolacje. Rzeczy te wydają się z pozoru błahe, ale naprawdę potrafią przerodzić się w narastające konflikty.

8. Pozwól tacie na relaks
Po 8 czy 10 godzinach pracy człowiek naprawdę ma prawo być zmęczony. Przypomnij sobie, co robiłaś po powrocie z niej. Fotelik? Kanapa? Telewizja? Kąpiel? No właśnie… Zanim więc posadzisz tacie dziecko na kolana – odczekaj choćby 15-20 minut.

9. Chwal tatusia za każdą aktywność z dzieckiem
Niech świeżo upieczony tatuś wie, że jesteś z Niego dumna i uważasz, że wybór na ojca właśnie JEGO to strzał w dziesiątkę.

10. Pamiętaj, że Go kochasz nad życie
Przecież z jakiegoś powodu macie razem dziecko i tworzycie rodzinę, prawda? Warto często to sobie przypominać.

Jesteś mamą lub tatą i masz rady dla innych rodziców, jak radzić sobie z początkami rodzicielstwa i móc się nim cieszyć? Zapraszam do dyskusji lub przesłania informacji na psychozytywnie@gmail.com


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.