O snuciu marzeń mawiamy: patrzeć na świat przez różowe okulary, bujać w obłokach, myśleć o niebieskich migdałach, budować domki z kart. Te związki frazeologiczne podkreślają nierealność naszych myśli, ich nieprzydatność funkcjonalną, ale również – piękno. Z drugiej strony mamy powiedzenie: wszystko zaczyna się od marzeń, które zakłada możliwość urzeczywistnienia fantazji. W tym, jak mówimy o marzeniach, kodujemy nasze doświadczenia. Fantazjowanie jest bytem samodzielnym, naszym domkiem z kart, a jednocześnie w przestrzeni naszych wyobrażeń jest miejsce na pomysł i związek z życiowymi planami.

i to wystarczy 2006.11.18 [20:14]
Też bym chciała umieć marzyć. Nie wiem, czy potrafię?

Kto marzy?
Marzyć potrafimy wszyscy, bardziej lub mniej intensywnie. Zróżnicowane są także forma, funkcja i treść naszych imaginacji. Na to, o czym i jak marzymy, wpływa między innymi nasza postawa wobec życia, środowisko, płeć czy wiek. W miarę jak dorastamy i zdobywamy wiedzę o świecie, magiczne myślenie dziecka, fantazję, która miesza się z rzeczywistością, zastępujemy marzeniami o tym, co może być prawdopodobne. A kiedy nie mamy szansy na ich spełnienie, rekompensujemy sobie ten deficyt i marzymy dla samego marzenia. W starszym wieku mamy tendencję do zastępowania marzeń wspomnieniami.

uLen 2006.11.18 [20:51]
Gdyby płacili za marzenia, byłabym milionerką

Natura marzeń
Za generowanie marzeń odpowiada prawa półkula mózgu kontrolująca myślenie artystyczne i twórcze. Fantazje są więc jednym z przejawów naszej kreatywnej aktywności. W odróżnieniu od marzeń sennych fantazjowanie dzienne odbywa się z pełną świadomością. Tworzymy scenografię i zdarzenia, w których to my przeważnie gramy główną rolę. Pojawiającym się swobodnym wyobrażeniom towarzyszą silne emocje, ponieważ marzymy o rzeczach dla nas ważnych: związkach z innymi ludźmi, sukcesach, ekscytujących wydarzeniach.

jamjamjam 2006.11.18 [21:27]
„Dobra, nie marzyć, to być ciągle w rzeczywistości, wypełniać sobie czas różnymi zajęciami, być zmęczoną do granic wytrzymałości i kiedy już jest noc padasz ze zmęczenia na łóżko. Mnie marzenia są potrzebne, po to by znaleźć się chociaż na chwilę w innej rzeczywistości”. 

Co mówią o nas marzenia?
Źródłem marzeń są potrzeby, a celem ich zaspokojenie. Kiedy czeka nas podjecie trudnej decyzji, zmagamy się z emocjami albo nudzimy, potrafimy wykreować świat korzystny dla nas, przyjemny, chociaż oddalony od logicznego związku rzeczy, od przyczyn i skutków. Świat nie podlegający krytyce, jeśli pozwolimy wyobrażeniom przepływać swobodnie. Natomiast w chwili, kiedy wejdziemy na metapoziom i zagłębimy się w treść naszych wewnętrznych monologów, możemy lepiej przyjrzeć się sobie: jaką mamy postawę wobec życia, jakie są nasze normy i wartości, na czym nam zależy, jakich istotnych zmian w sferze osobistej, uczuciowej czy społecznej oczekujemy. A stąd już niewielki krok do stworzenia naszego planu życiowego, wybrania celów, metod i środków służących realizacji marzeń. Jeśli potrafimy znaleźć wspólną płaszczyznę dla marzeń i planów możemy świadomie tworzyć własną biografię i zarządzać nią, mobilizować się do działania, znajdować spokój i pozytywnie myśleć o sobie.

marzenia są piękne 2006.11.18 [21:44]
„Marzenia to rzecz piękna, jedna z najpiękniejszych, jakie posiadam w życiu…to dzięki marzeniom mam siłę, mam zapał do pracy i działania…to one mnie motywują…dodają sił gdy jest ciężko…czasami marząc czuję się jak w zupełnie innym świecie…w świecie, który chciałabym, żeby istniał naprawdę…być może kiedyś będzie istniał (…) Wszyscy potrafimy marzyć, tylko nie wszyscy tego chcą. I nie zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że marzenia są niepotrzebne i dają tylko złudzenie! Naprawdę, motywują nas do działania i dają nadzieję” 

Jak wzbudzić marzenia?
Jeśli wydaje ci się, że nie potrafisz marzyć, szukaj miejsc, ludzi, zdjęć, opisów zdarzeń, które wzbudzają w tobie zachwyt. Nie zazdrość. Wyobraź sobie, że to jest twój pejzaż, twoi przyjaciele, twój sukces. Nie bój się marzyć. Dzięki marzeniom możesz projektować przyszłość. Jeśli wydaje ci się, że marzysz zbyt dużo, uporządkuj swoje marzenia, stwórz listę planów, przemyśl cele i środki. Nie bój się działać. Dzięki działaniu tworzysz teraźniejszość.

Cytaty zaczerpnięte z www.kafeteria.pl

Autor: Krystyna Czarnecka


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.