Nie każdy czuje się dobrze w szale prezentowych zakupów. Są osoby, dla których jest on źródłem przede wszystkim stresu. Bo o ile kupowanie prezentów dla dzieci nie stanowi zazwyczaj problemu, kupowanie ich dorosłym bywa nie lada zagwozdką.
Oto kilka przydatnych rad, jak kupować prezenty, by nie znalazły się gdzieś na dnie szafy, a były radością dla obdarowanego:

Weź pod uwagę marzenia
Prezenty praktyczne zostaw na inne okazje, to wyjątkowe Święta, pełne ciepła. Dlatego spełnienie choćby najmniejszych marzeń ma ogromne znaczenie. Zwróć szczególną uwagę, jakie zainteresowania i pasje ma osoba, dla której ma być przeznaczona Twoja paczka? Może coś zbiera, kolekcjonuje, wyjątkowo lubi czy ceni? Jeśli słabo znasz tatę, babcię, czy nawet własnego partnera pod tym względem, nie udawaj że jest inaczej. Śmiało spytaj kogoś, kto może to wiedzieć, a nie wyda niespodzianki.

Pomyśl o potrzebach
Są pewne sytuacje, kiedy warto skupić się na potrzebach osoby, dla której wybieramy prezent. Należą do nich przede wszystkim takie jak:
– kiedy osoba obdarowywana jest zbyt uboga, żeby kupić sobie nawet niezbędne rzeczy; wówczas nawet położenie pod choinką ciepłego szala czy podręcznika akademickiego będzie mile widziane, a jednocześnie nie postawi obdarowanego w niezręcznej sytuacji;
– kiedy mieszkanie osoby obdarowywanej jest małe – gabaryt, który obdarowana osoba będzie zmuszona wystawić na internetowej aukcji z braku miejsca nie jest wówczas dobrym pomysłem;
– kiedy coś komuś zepsuło się w trakcie Twojego korzystania – kup to samo, tylko lepsze – to świetna okazja do rekompensaty;
– kiedy ktoś przeprowadził się do nieurządzonego mieszkania;
– każda inna sytuacja, którą uznasz za słuszną;

Miej na uwadze światopogląd osoby obdarowywanej
Wszelkie materiały o zabarwieniu politycznym, religijnym czy duchowym nie są najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak znasz dobrze postawy i wartości bliskiej osoby, możesz pomyśleć o jej emocjonalnym, intelektualnym lub jakimkolwiek innym rozwoju. Dlatego dobrze dobrana książka, płyta, gra czy nawet ciekawe puzzle lub klocki dla „dużych dzieci” mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

A może masz jakiś talent i sam coś wytworzysz?
Prezent od kochanej i kochającej nas osoby tym bardziej cieszy, jeśli obdarowywany wie, że włożyliśmy w niego własną pracę i poświęciliśmy czas. To urocze i potrafi mile zaskoczyć. Warunek jest taki, żeby zrobiona przez nas rzecz podobała się również autorowi, jeśli więc uważasz, że nie dasz rady – nic na siłę.

Plan awaryjny
Jeśli zupełnie nic nie przychodzi Ci do głowy, mimo że rwiesz już z niej włosy z frustracji, najlepszym wyjściem jest kupienie czegoś, co szybko się zużyje czy wykorzysta. Do tej kategorii mogą należeć gatunki herbat z całego świata, ręcznie wyrabiane mydełka o ciekawych kształtach, barwach czy zapachach, eleganckie słodycze, rzadkie rośliny doniczkowe. Chodzi o rzeczy, których nie kupuje się raczej jak chleba powszedniego, choć należą do kategorii „używane na co dzień”.

Na koniec
Unikaj jak ognia byle jakich, kupionych bezmyślnie w 5 minut prezentów. Podarek ma budzić przede wszystkim r a d o ś ć, a nie wywoływać niesmak. Czas poświęcony na przemyślenie i kupno świątecznych prezentów jest ważniejszy niż poświęcone na nie pieniądze.

Owocnych zakupów!


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

338 komentarzy

Możliwość komentowania została wyłączona.