deviantart.com

deviantart.com

Negatywne myślenie to problem, z którym boryka się wielu z nas. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest ono zupełnie naturalne i “po prostu”, lecz często wiąże się z zaburzeniami lękowymi, niską samooceną, poczuciem beznadziei oraz poważnymi zaburzeniami jak depresja czy schizofrenia. Dlatego nie warto ich bagatelizować. Negatywne myśli prowadzą do tego, że nie czerpiemy z życia satysfakcji i nie jesteśmy w stanie żyć pełnią życia.

Jak zniekształcamy rzeczywistość na własną niekorzyść?

To, jak odbieramy świat, w ogromnej mierze zależy od nas samych. Sporo krzywdy robimy sobie poprzez błędy poznawcze. Najczęstsze z nich to:

1. Kierowanie się zasadą “wszystko albo nic”
To mniej więcej znane większości z nas z Biblii “trzeba być zimnym albo gorącym”. Polega na tym, że sądzimy, że jeśli nie możemy być w czymś perfekcyjni, nie warto w ogóle się za to zabierać, bo poniesiemy porażkę.

2. Generalizowanie
Ile razy mówiłeś sobie, “nigdy nie będę dobrym rodzicem”, “zawsze kiedy poznaję kogoś, czuję dyskomfort”, “wszyscy faceci są tacy sami”? Niestety, często wystarczy jeden raz w silnych emocjach, by przenieść tę sytuację na resztę życia.

3. Wyjaśnianie emocjami
Wydaje Ci się, że Twoje odczucia są zawsze słuszne i zgodne z tym, jak jest naprawdę? Nic bardziej mylnego! To, że czujesz strach przed pójściem do szkoły czy pracy nie oznacza, że masz powody do obaw. Tłumacząc sobie, że Twój organizm przecież nie może się mylić, tylko pogarszasz sprawę. Podobnie jest z innymi uczuciami jak nienawiść, zazdrość czy smutek.

4. Nadużywanie stwierdzeń “muszę” i “powinienem”
Niestety takie stawianie spraw prowadzi do poczucia braku wolności, beznadziei, bezsensu i trudów życia i nie pozwala skupić się na jego pozytywach.

Jak przestać myśleć negatywnie? Trening Świadomego Myślenia

Aby pozbyć się błędnych myślowych nawyków, warto systematycznie i konsekwentnie pracować. Zmiana sposobu myślenie sprawi, że zaczniesz inaczej postrzegać świat. A to podstawa, jeśli chcesz, by Twoje życie było pełne satysfakcji i szczęśliwe.

Postępuj według poniższego schematu:

1. Stale monitoruj własne myśli. Bądź ich świadomy.

2. Zidentyfikuj sytuacje, kiedy zaczynasz używać opisanych wyżej i innych błędów poznawczych prowadzących do negatywnego myślenia. Wypisuj przez kolejne dwa tygodnie wszystkie te sytuacje i towarzyszące im emocje, ludzi, przedmioty. Nazwij myślowe błędy. Zostaw trochę miejsca na późniejsze notatki, wioski, przemyślenia.

3. Każdego wieczoru przyglądaj się temu, co wypisałeś.

4. Dyskutuj sam ze sobą na temat zgromadzonych myśli i emocji. Pytaj siebie, czy naprawdę jest tak, jak pomyślałeś. Użyj racjonalnych argumentów. Np. jeśli napisałeś “zawsze dostaję kosza na imprezie”, przypomnij sobie, ile razy rzeczywiście miało to miejsce… Raz? Dwa? Osiem? Nawet jeśli dwadzieścia sześć, to NIE JEST i NIE BĘDZIE “zawsze”. Jeśli wciąż wmawiałeś sobie, że “musisz pracować”, zastanów się ponownie. Przecież tak naprawdę masz wybór, a więc CHCESZ.

5. Zastąp negatywne myśli pozytywnymi.
Efekty gwarantowane! :-) *

*UWAGA!
Jeśli negatywne myślenie od dłuższego czasu nie opuszcza Cię ani na chwilę, wciąż masz jakieś obawy, złe przeczucia, zdarza Ci się nie wychodzić z domu ze strachu, że źle się to skończy lub miewasz myśli samobójcze – koniecznie zgłoś się o pomoc do specjalisty lub szpitala.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.