Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-cerber domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wpforms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wpforms-lite domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny hestia zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114
Antykoncepcja: metody, skuteczność, działanie, plusy i minusy – Pracownia Psychologiczna WELL

Ponieważ wiele osób pyta, jakie są plusy i minusy różnych metod antykoncepcji oraz czy istnieją skuteczne metody naturalne, postanowiłam napisać krótki przewodnik. Oczywiście nie są to porady medyczne czy też sugestie, ale informacje.

Antykoncepcja hormonalna czyli pigułki (tabletki), plastry, wkładki i spirale hormonalne

Jak by nie patrzeć, są to syntetycznie wytworzone hormony, więc ich używanie trudno uznać za zdrowe i eko friendly. Jeśli natomiast organizm sam nie produkuje hormonów w prawidłowy sposób i antykoncepcja hormonalna jest konieczną metodą leczenia, mogą uratować zdrowie, a nawet życie.
U niewielkiego procenta kobiet hormonalne środki antykoncepcyjne znacznie obniżają libido lub prowadzą wręcz do jego zaniku. W tych przypadkach ich branie mija się z celem, ponieważ działają jak przysłowiowa „szklanka wody zamiast”. Mogą także zubożyć lubrykację (nawilżenie pochwy), co powoduje dyskomfort i konieczność dodatkowego nawilżania w trakcie zbliżeń. Nierzadko kobieta wskutek zażywania hormonów przybiera lub nagle traci na wadze, a „gabaryty” jej biustu ulegają zmianie na plus lub minus nawet o trzy rozmiary. Ponadto, wiele kobiet nie ufa pigułkom w 100% i w trakcie seksu czuje dyskomfort związany z niepewnością i lękiem przed ciążą, co odbiera odczuwanie przyjemności. Często wiąże się to ze stosowaniem metod dodatkowych, które same w sobie by wystarczyły, więc branie hormonów traci wtedy sens.

Jeśli chodzi o skutki uboczne, wiele badań wskazuje na fakt, iż antykoncepcja hormonalna może być przyczyną cyst jajników oraz guzowatych zmian piersi. Nie ma co się oszukiwać, hormony mogą zaszkodzić. Na szczęście jednak nie muszą.
Każda kobieta jest inna i są również takie, na które pigułki czy plastry nie mają żadnego zauważalnego wpływu.

Antykoncepcja hormonalna ma jeden ogromny plus: najwyższą skuteczność zbliżającą się do 100%, dzięki której można czuć się bezpiecznie w trakcie stosunków, a co za tym idzie czerpać większą radość i satysfakcję z seksu.
Bardzo ważne, by odpowiednio dobrać dawkę hormonów. Można to osiągnąć jedynie poprzez dokładne badania ich poziomu w organizmie oraz tzw. próby wątrobowe, a nie piętnastosekundowy wywiad z ginekologiem, jak to często bywa. Poza tym, w tej metodzie antykoncepcji, niezwykle istotna jest systematyczność. Każda godzina opóźnienia obniża skuteczność metody.

Prezerwatywy
Metoda o tyle dobra, że zewnętrzna, bez ingerencji w organizm. Czasem jednak, zwłaszcza u osób wrażliwych, może wywoływać ból lub reakcje alergiczne, takie jak pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie. Minusem jest również sposób użycia, który wymaga czasu i rozproszenia. W skrajnych przypadkach bywa, że w trakcie czynności zakładania prezerwatywy przestaje się mieć ochotę na zbliżenie. Czasem partnerzy czują się wówczas niekomfortowo, nie wiedzą, jak się zachować w tym momencie. Można próbować się tym bawić, np. nakładając prezerwatywę partnerowi, ale nie zawsze spotyka się to z przychylnością. Faktem, który również nie zachęca jest również to, iż skuteczność prezerwatywy jest wysoka jedynie wtedy, gdy nie ma błędów jej użycia na żadnym etapie zbliżenia, tzn. jest założona odpowiednio wcześnie i prawidłowo (co wcale nie jest jak się okazuje takie oczywiste) oraz odpowiednio wcześnie i ostrożnie zdjęta.
Ogromnym plusem prezerwatyw jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, łatwość użycia i dostępność. Warto, a nawet trzeba ich używać w przypadku kontaktów seksualnych poza związkiem partnerskim.

Metody mechaniczne: wkładki, spirale
Ciało obce w tak intymnym i delikatnym miejscu, jak pochwa czy macica bywa nieprzyjemne, zwłaszcza na początku, ale dla niektórych zupełnie nie jest odczuwalne. Metody mechaniczne mają bardzo wiele ograniczeń stosowania, jak skłonność do poronień, częste infekcje pochwy, obfite krwawienia. Nie są zalecane również dla kobiet, które jeszcze nie rodziły.
Nie chronią niestety przed ciążą pozamaciczną, a wkładki mogą powodować ból i zwiększenie obfitości miesiączek.
Jednak spirale i wkładki, mają wysoką skuteczność (ok. 97%) i nie ingerują w gospodarkę hormonalną, a także są wygodne stosowaniu i sprawiają, że na długo można zapomnieć o problemie antykoncepcji.

Globulki dopochwowe
Dobre dla osób, które uprawiają seks sporadycznie, w przemyślany sposób oraz tych, które chcą nimi uzupełnić metody naturalne. Niestety, mają niską skuteczność w porównaniu z antykoncepcją hormonalną, prezerwatywami czy metodami mechanicznymi. Ponadto należy je aplikować ok. 10 minut przed stosunkiem, co znacznie obniża komfort użycia i satysfakcję seksualną. Mogą także powodować podrażnienia u osób wrażliwych oraz odczuwalne pienienie w pochwie (co akurat ma swój plus w postaci dodatkowego nawilżenia).

Metody naturalne: obserwacja, kalendarzyk, stosunek przerywany itp.
Idealne dla wszystkich, którzy lubią robić sobie na przekór i być zaskakiwani ;)
A tak serio, to na pewno dla kobiet o regularnych cyklach, cierpliwych i uważnych w obserwacji siebie. Niestety, skład hormonów jest bardzo podatny na czynniki zewnętrzne jak zmiana klimatu, ciśnienia, diety, jak i pochodzące z organizmu takie jak stres, przemęczenie, infekcje. Na szczęście dla nieplanujących dziecka, w ciągu miesiąca jest zaledwie kilka dni płodnych w okresie okołoowulacyjnym (plus minus 3 dni od połowy cyklu), wystarczy więc ograniczyć stosunki lub stosować dodatkowe metody w tym czasie. Jeśli chodzi o stosunek przerywany, jego wadą jest fakt, iż czasem może dojść do zapłodnienia zanim dojdzie do ejakulacji (wytrysku nasienia), ponieważ wydzieliny gruczołu krokowego mogą zawierać śladowe ilości plemników.
Ogromnym plusem metod naturalnych jest to, iż w żaden sposób nie ingerują w funkcjonowanie organizmu. Ich stosowanie, zwłaszcza mało świadome, może być jednak źródłem lęków i spowodowanego nimi spadku satysfakcji seksualnej.

Spermicydy (środki plemnikobójcze):
Mało skuteczne, lecz dobre jako metoda wspomagania metod naturalnych.

Jak widać, każda metoda ma plusy i minusy. Każdy wybór jest dobry, byleby był świadomy, przemyślany i dostosowany do partnerów oraz trybu ich współżycia.

Enjoy!


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

2 komentarze

patrycja · 24/03/2020 o 23:19

dobrą metodą antykoncepcji bedzie kapturek naszyjkowy femcap

jola · 13/11/2018 o 13:44

Jeśli chodzi o antykoncepcję to nie można stwierdzić tak jednoznacznie która jest najlepsza, bo każdy organizm jest inny i to wszystko musi być poprzedzone badaniami i na ich podstawie ginekolog przepisuje najbardziej korzystną metodę. U mnie okazało się, że są to tabletki vines. Bardzo się cieszę, że mam dobrane takie właśnie odpowiednie, bo teraz np mój okres który zawsze mi bardzo dokuczał to już dawno ten pms poszedł już dawno w zapomnienie

Możliwość komentowania została wyłączona.