Wielu ludzi uważa, że sukces osiąga się nieuczciwą drogą dzięki pieniądzom, kontaktom czy niekoniecznie pozytywnym cechom jak cwaniactwo, patologiczne kłamstwo lub dążność do celu “po trupach”. Tymczasem stosunkowo rzadko jest to prawdą. Zwykle o sukcesie czy szczęściu decydują zupełnie inne czynniki. Wśród nich – a może przede wszystkim – jest tak zwane “podejście do życia”. Jakie?
1. Traktuj życie jak grę strategiczną
Jeśli grałaś_eś kiedykolwiek na komputerze, z pewnością wiesz, że wymaga to kreatywności, logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. Nie ma tu miejsca i czasu na narzekanie i bierność. Z drugiej strony, jest to świetna rozrywka, w której znikają ograniczenia, a rośnie pewność siebie i psychiczna odporność. Czasem trzeba również zaryzykować, a jeśli się nie uda – wyciągnąć wnioski i iść dalej.
2. Uznaj sukces za pewnik
Chcieć to móc! Marzenia się spełniają, jeśli tylko robi się wszystko, co w naszej mocy, by je spełnić. Gdy plan A nie wypala – jest jeszcze 31 innych liter w alfabecie. Nie ma miejsca na kompromisy w stylu: trudno, nie wyszło, znajdę sobie jakąś pracę.
3. Dostrzeż dobrą okazję w każdym wyzwaniu
Poszerzaj swoją strefę komfortu. Jeśli się czegoś obawiasz, to znaczy, że właśnie w tym kierunku warto się udać, bo zwykle najwięcej lęku budzą w nas rzeczy, które są dla nas ważne. Odnajdź w sobie odwagę i siłę, by działać mimo obaw.
4. Spodziewaj się najlepszego, bo na to zasługujesz
Przestań traktować jak wywyższanie się czy zarozumialstwo docenianie siebie i wiarę we własne możliwości. Masz wpływ na to, co się dzieje, więc zaufaj sobie. Jesteś wart_a swoich pragnień i marzeń. Pamiętaj jednak, że “bez pracy nie ma kołaczy”.
5. Otwarcie głoś swoje poglądy
Nie daj się zatrzymać lękowi przed oceną. Niewiele rzeczy bardziej przeszkadza w osiąganiu sukcesu. To Twoje życie. Zdobądź się na wysiłek i posłuchaj swojego wewnętrznego głosu, własnego rozumu i intuicji. Pomyśl, co jest ważniejsze: co powiedzą inni czy co Ty sam będziesz sądzić na swój temat?
6. Działaj zamiast bujać w obłokach
Planowanie jest ważne, ale za godzinami spędzonymi na rozważaniach, opracowywaniu strategii i zagłębianiu się w przyszłość ma iść aktywność. Inaczej łatwo utknąć w miejscu i wciąż wracać do punktu wyjścia. Jeśli marzysz o zmianie pracy – zmień ją. Jeśli chcesz się przeprowadzić – zrób to! Pewnie myślisz: No tak, łatwo powiedzieć. Uwierz, że jeśli dobrze siebie znasz – wiesz czego naprawdę chcesz i możesz to mieć, o ile zdobędziesz się na wysiłek.
7. Miej swoje zasady
Konformizm może i jest wygodny, ale nie sprzyja osiąganiu sukcesów. Myśl o tym, czego pragniesz i potrzebujesz i właśnie za tym podążaj. Ważne jest to, czego CHCESZ, a nie to, co możesz czy powinieneś robić w danym miejscu i czasie. Prawdziwa wolność to jeden z kluczy do sukcesu.
8. Proś, jeśli to może pomóc
Jeśli Ci na czymś zależy, nie bój się i nie krępuj o to prosić. Trudno osiąga się wyżyny w pojedynkę, więc proszenie jest częścią “gry o tron”. Wstydzisz się? Trudno, emocje są w stanie nas zatrzymać tylko wtedy, kiedy podejmiemy taką decyzję. Poza tym umiejętnie prosząc zbliżamy się do ludzi.
9. Bierz dobry przykład z innych
Dzięki posiadaniu autorytetów czy mentorów będziesz bardziej dystansowany do siebie i bardziej wobec siebie obiektywny. Pozwoli Ci to również na zwiększenie czujności i szybsze wyłapanie momentów słabości, luk i błędów, zanim doprowadzą do porażki. Poza tym, autorytety są niezastąpione w chwilach zwątpienia we własne siły i sens naszych działań. Bo skoro j e m u / j e j się udało, dlaczego ma nie udać się Tobie?
10. Naucz się czuć się dobrze z dyskomfortem
Masz wrażenie, że za dużo na siebie bierzesz i stoisz w miejscu, bo nie wiesz, od czego zacząć? W takiej sytuacji przede wszystkim oswój chaos. Nie próbuj kontrolować go w 100% i robić wszystkiego idealnie. To się naprawdę NIE UDA. Podziel to, co zaplanowałeś według hierarchii ważności oraz ilości czasu, jaki możesz na to przeznaczyć. Zaakceptuj fakt, że źle Ci z tym. Bądź ponad. Rób wszystko po kolei, nie myśląc o tym, co dalej. Zamiast tego skup się na tu i teraz. DAJ SOBIE CZAS.
Jeśli masz poczucie, że chronicznie brakuje Ci motywacji, być może warto pobadać powody w trakcie konsultacji z psychologiem.