Terapia transdiagnostyczna opiera się na fundamentach klasycznej terapii poznawczo-behawioralnej, jednak występują w niej istotne różnice. Główną z nich jest skupianie się w procesie terapii na zmianie nieadaptacyjnych strategii radzenia sobie na takie, które długotrwale przynoszą korzystne efekty. Praca terapeutyczna skupia się przede wszystkim  na redukcji różnych form unikania, treningu uważnej świadomości oraz nauce regulacji emocji, zarówno poprzez restrukturyzację poznawczą jak i ekspozycje zwiększające tolerancję dyskomfortu. Aby zmiana była możliwa, podczas terapii osoby uczą się rozumieć własne emocje, rozróżniać je oraz identyfikować. Ważne jest również dostrzeżenie, w jaki sposób negatywne przekonania na temat emocji oraz ich przeżywania przedłużają je zamieniając w cierpienie oraz prowadzą do niekorzystnych strategii radzenia sobie. Dzięki temu łatwiej przejść do nauki długotrwale korzystnych zachowań.

Głównym twórcą TTPB jest David Barlow. Jej skuteczność w terapii indywidualnej i grupowej – zarówno w wersji tradycyjnej, jak i internetowej – potwierdzono wielokrotnie w badaniach empirycznych. Barlow odszedł od klasycznej terapii poznawczo-behawioralnej opartej na szczegółowych protokołach w odpowiedzi na ograniczenia związane z koniecznością stawiania jednoznacznej diagnozy, która często jest trudna i niejednoznaczna, a ponadto czasem nie przystaje do codziennego życia i problemów osób cierpiących z powodu lęku, smutku czy objawów psychosomatycznych.

Protokół leczenia Davida Barlowa składa się z pięciu części podstawowych oraz trzech opcjonalnych i w zależności od ilości objawów i trudności osoby i został przewidziany w wersji podstawowej na dwanaście do osiemnastu spotkań.

Elementy protokołu to:

  1. Świadomość emocji
  2. Restrukturyzacja poznawcza
  3. Zachowania wywołane emocjami oraz unikanie
  4. Uważność i i tolerancja objawów z ciała
  5. Ekspozycje wyobrażeniowe oraz in vivo

Jeśli jesteś osobą cierpiącą z powodu złożonych problemów emocjonalnych, np. jednoczesny lęk i depresję i/lub trudnościami emocjonalnymi, które nie do końca rozumiesz, możesz rozważyć terapię transdiagnostyczną lub udział w grupie terapeutycznej w tym nurcie.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.