Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-cerber domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wpforms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wpforms-lite domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny hestia zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114
10 sposobów na zdrowy umysł – Pracownia Psychologiczna WELL
gymflow100.com

gymflow100.com

Na stan naszego mózgu i umysłu wpływa bardzo wiele czynników: geny, wychowanie, środowisko. Jest jednak spore pole do popisu również dla Ciebie. Wykorzystaj ten fakt i zadbaj, by Twój najcenniejszy organ funkcjonował prawidłowo i dawał Ci radość i satysfakcję.

1. Rusz się!
Poświęć choćby 20 minut dziennie na aktywność fizyczną. Pomaga ona dotlenić mózg polepszając przepływ krwi, dzięki czemu otrzymuje on niezbędne dawki energii i substancji odżywczych. Ćwiczenia zapobiegają także chorobie wieńcowej, udarom, zawałom czy cukrzycy, które zaburzają, a czasem nawet uniemożliwiają prawidłową pracę mózgu. Wybierz aktywność, którą lubisz: spacer, aerobik, jazdę na rowerze, wspinaczkę, grę w golfa lub zwyczajną gimnastykę w domowym zaciszu. Prócz cyklicznych ćwiczeń, rób w pracy przerwy na przeciągnięcie się, zrobienie kilku przysiadów czy skręty głowy.

2. Stale pobudzaj mózg
Wszelkiego typu aktywności umysłowe są dla mózgu niczym pokarm dla mięśni. Dzięki nim mózg się rozwija i tworzy nowe połączenia między komórkami nerwowymi oraz wzmacnia te, które już istnieją. Czytaj więc książki, gazety, artykuły w Internecie. Stymuluj mózg grami planszowymi, karcianymi, logicznymi. Układaj puzzle i klocki logiczne. Śpiewaj z pamięci, recytuj, graj na instrumencie, rysuj, ucz się obcego języka. Twój mózg wynagrodzi Ci trud z nawiązką.

3. Zamień wieprzowinę na ryby i owoce morza
Stanowią doskonałe źródło kwasów omega, które są jednym z budulców neuronów, a nie są wytwarzane przez organizm. Substancje te zapobiegają mikrouszkodzeniom mózgu, wspomagają przepływ krwi oraz wzmacniają naczynia krwionośne. Ponadto, rezygnacja z tłustego mięsa na rzecz łososia, sardynek czy krewetek sprawia, że znacznie spada ryzyko choroby wieńcowej czy miażdżycy, które niosą za sobą przykre konsekwencje nie tylko dla serca, ale również dla mózgu.

4. Doceń witaminy z grupy B
Dzięki nim obniża się poziom homocysteiny – substancji produkowanej przez organizm, która blokuje naczynia krwionośne, jeśli jej poziom jest zbyt wysoki. Mechanizm ten nie jest do końca jasny, jednak jego znaczenie potwierdzają badania naukowe. Warto zatem pamiętać o chudym mięsku, serach, zielonych warzywach, szparagach i pełnoziarnistych produktach a także cytrusach.

6. Wykorzystuj przeciwutleniacze
Tzw. przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty to głównie witaminy E i C. Ich spożywanie sprawia, że nasze komórki – w tym neurony – żyją dłużej i są chronione przed uszkodzeniami. Dlatego warto w codziennej diecie pamiętać o produktach pełnoziarnistych i bakaliach – przede wszystkim orzechach, nasionach i ziarnach, a także jajkach oraz olejach roślinnych. O witaminie C trudno zapomnieć, gdyż jest zawarta w niemal wszystkich owocach, zwłaszcza południowych, ziemniakach, pomidorach i zielonych warzywach. Jeśli nie lubisz cytrusów, wciskaj sok z cytryny, pomarańczy lub ogórka do wody.

7. Poczuj moc jagód
Całkiem niedawno odkryto, że owoce jagodowe (jagody, borówki, truskawki, żurawiny) zawierają substancje, które poprawiają pamięć oraz zdolności związane z ruchem, takie jak poczucie równowagi, koordynacja czy orientacja w terenie, gdyż usprawniają przewodnictwo w komórkach nerwowych. Do tego owoce te są przepyszne i niezwykle uniwersalne. Można je spożywać na surowo, w postaci musu czy dżemu, mrozić. Stanowią genialny dodatek do deserów, mięs, sałatek i kanapek czy wypieków.

8. Dbaj o serce
Tak to już jest, że sprawne serce jest warunkiem sprawnego mózgu. Właściwie można powiedzieć, że to, co dobre dla układu krążenia, wspomaga jednocześnie układ nerwowy. Dlatego tak ważna dla mózgu jest dieta, aktywność oraz unikanie stresów.

9. Zmniejsz napięcie
Życie w ciągłym stresie, napięciu emocjonalnym, pędzie dosłownie zabija mózg. Sprawia także, że stajemy się bardziej podatni na wszelkie infekcje, choroby, zaburzenia – zarówno fizyczne jak i psychiczne. Dlatego tym, co w życiu naprawdę ważne, jest znalezienie własnych sposobów radzenia sobie ze stresem i emocjami (bynajmniej nie za pomocą alkoholu czy substancji psychoaktywnych). Poczytaj na ten temat tutaj.

10. Utrzymuj odpowiednią wagę
Dbaj o prawidłowy wskaźnik BMI oraz stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej. Nie chodzi o to, byś był wciąż przebywający na diecie szkieletem, ale pamiętaj: raz powstałe komórki tłuszczowe nie znikną, choćbyś schudł 30 kg, a tylko się zmniejszą.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.

425 komentarzy

Możliwość komentowania została wyłączona.