Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-cerber domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wpforms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wpforms-lite domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny hestia zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /dane/www/psychozytywnie/wp-includes/functions.php on line 6114
Po co Ci zdrowe granice? – Pracownia Psychologiczna WELL

Dzięki granicom wiesz, gdzie jesteś Ty, a gdzie są inni. Masz dojrzałą tożsamość. Szanujesz siebie, ale także ludzi wokoło. Znasz swoją wartość.
Zachwianie granic może powodować, że albo będziesz uległy, co prędzej czy później wywoła zmęczenie, frustrację i złość, albo będziesz zdystansowany i sztywny, na czym ucierpią Twoje relacje i trudno będzie Ci tworzyć bliskie związki. Po czym poznać zdrowe granice?

1. Potrafisz odmawiać bez poczucia winy
Jeśli za każdym razem, gdy chcesz powiedzieć „nie” coś w środku każe Ci powiedzieć „tak”, a po każdej odmowie masz do siebie pretensje – zacznij od tego pracę nad wzmocnieniem granic.

2. Prosisz, jeśli czegoś potrzebujesz

Co sądzisz o proszeniu? Jakie myśli przychodzą Ci do głowy, gdy masz o coś kogoś poprosić? Co być powiedział, gdyby ktoś zapytał Cię, co byś pomyślał o przyjaciółce, która o coś Cię prosi?

3. Troszczysz się o siebie
Doskonale wiesz, że aby móc dawać siebie innym, warto być wypoczętym i zadowolonym. Jeśli żyjesz życiem innych, to będzie niemożliwe.

4. Działasz tak, jak chcesz

To, co robisz, jest zgodne z Twoimi wartościami i przekonaniami, a nie z poczuciem, że musisz spełniać oczekiwania innych i stale ich zadowalać.

5. Akceptujesz okazywanie emocji i dezaprobatę oraz odmienne innych
Chodzi o to, że czujesz się bezpiecznie nawet wtedy, kiedy mówisz o swoich emocjach, nawet wtedy, gdy czujesz się niezrozumiany. Kiedy ktoś się z Tobą nie zgadza, nie myślisz o sobie źle, nie próbujesz się bronić.

6. Wytrwale dążysz do celu
Sytuacją idealną jest, kiedy nie dość, że możesz sam osiągać cele, ale kiedy bliscy Cię w tym wspierają, a Ty nie czujesz, że jesteś im coś winien.

7. Traktujesz innych równo ze sobą, a inni traktują tak Ciebie
Choć czasem wydaje Ci się, że jesteś geniuszem, a reszta to idioci lub wręcz przeciwnie – czujesz się gorszy od innych – tak naprawdę wiesz, że to nieprawda i szybko zmieniasz tok myślenia.

8. Bierzesz odpowiedzialność za swoje życie i nie starasz się brać odpowiedzialności za życie innych
Nie uratujesz świata. Nie pomożesz też osobie, za którą weźmiesz odpowiedzialność. Na tym polega dorosłość i warto tego właśnie uczyć dzieci.

9. Znasz siebie i akceptujesz
Każdy ma wady i ograniczenia, wszyscy popełniamy błędy. Jeśli masz krótkie nogi, jesteś niski, nie do końca sprawny z jakiegoś powodu czy nieuleczalnie chory – nie zmienisz tego. Jedyne, co możesz zrobić, to zaakceptować i nauczyć się z tym żyć, skupiając się na rozwoju w zakresie, na jaki pozwala Ci Twoje ciało i umysł.

10. Jesteś aktywny
Tryskasz energią niemal każdego ranka i zarażasz nią innych? Wspaniale! Działanie to najlepszy sposób wykorzystania czasu, którego wbrew pozorom wcale nie jest tak mało :)

Jeśli uważasz, że trzymanie granic sprawia Ci kłopot – spokojnie. Choć uczymy się ich od dzieciństwa, można je przesuwać. Prawdopodobnie wywoła to dyskomfort i niepokojące myśli w stylu: „Co jeśli zawiodę innych?”, „Boję się konfrontacji”, „Nie chcę być odbierany jako buntownik”, lecz mimo to – naprawdę warto. Z czasem i praktyką będzie coraz łatwiej, a Ty odzyskasz kontrolę nad swoim życiem.

Czytaj także:
Jak przestać się martwić i zacząć żyć?
6 prostych sposobów na dobry nastrój
Dlaczego niska samoocena niszczy Twój związek


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.