Ból głowy, zwłaszcza migrenowy, potrafi zniszczyć dzień. Objawy mu towarzyszące, takie jak nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki bywają niezwykle męczące. Ale tym, co równie mocno dokucza, jest zastanawianie się nad przyczyną bólu, które daje nadzieję na uniknięcie go w przyszłości.

Najczęstsze powody bólu głowy:

1. Wrażliwość pokarmowa

Nie masz pokrzywki, kataru ani krost? Nie szkodzi. Brak tych objawów wcale nie świadczy o braku alergii na wybrane produkty spożywcze. Ból głowy może być jedynym objawem uczulenia, słabej tolerancji pokarmowej czy też wrażliwości układu pokarmowego. Najczęściej wywołującymi migrenę produktami są:

  • gotowe słodycze, zwłaszcza z czekoladą i syropem glukozowo-fruktozowym
  • napoje energetyzujące i gazowane
  • przetworzone jedzenie
  • produkty długo dojrzewające, takie jak czerwone wino, niepasteryzowane piwo, sery pleśniowe

Produkty te, prócz ogromnych ilości cukru, zawierają zwykle mnóstwo dodatków smakowo-zapachowych, konserwantów i słodzików. Dodatkowo słodycze często stanowią alergenne bomby ze względu na zawartość mleka, kakao, miodu oraz orzechów.

Może okazać się, że produktami wywołującymi bóle głowy są typowe alergeny, najczęściej nabiał oraz gluten, ale również kukurydza i czerwone warzywa. Dlatego ważna jest obserwacja organizmu i – w przypadku częstych migren – prowadzenie dokładnego dziennika tego, co się zjadło. Sporą pewność może dać dieta eliminacyjna, tj. usunięcie z jadłospisu danego produktu lub grupy produktów na co najmniej 4 tygodnie.

2. Napięcie mięśni

Przede wszystkim chodzi o mięśnie szkieletowe. Najbardziej narażeni na jego wystąpienie są ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia lub są zmuszeni długo przebywać w jednej pozycji w ciągu dnia. Warto wówczas wykorzystywać przerwy w pracy na ruch, choćby proste ćwiczenia przy biurku. Pomoże także wieczorny masaż, spacer, joga i inne aktywności angażujące całe ciało, również seks.
Na napięciowe bóle głowy narażone są także osoby z zaburzeniami lękowymi (nerwicą). W tym wypadku najbardziej pomocne są techniki relaksacyjne oraz psychoterapia.

3. Zaburzenia hormonalne

Są tym bardziej prawdopodobne, jeśli prócz migren zauważasz u siebie inne objawy, jak np. zbyt wysoki puls (powyżej 85), obniżone libido, zaburzenia miesiączkowania, nagłe chudnięcie i/lub tycie, zawroty głowy i inne. Do ich zdiagnozowania, potrzebny jest lekarz i wykonanie badań.

4. Stres

Nawet, jeśli nie zdajesz sobie z niego sprawy, stres może czynić spustoszenie w Twoim organizmie. Jest jedną z najczęstszych przyczyn migreny, więc umiejętność radzenia sobie z nim lub możliwość eliminacji głównych czynników stresu zwykle przynosi ogromną ulgę.

5. Emocje, przede wszystkim tłumione

Najczęściej chodzi o złość. Jeśli kogoś to dziwi, warto poobserwować okoliczności ataków migreny. Bardzo często okazuje się, że mają miejsce jakiś czas po tym, jak wkurzył  nas szef, partner_ka czy nieznajomy, który obraził nas na ulicy. Zdać sobie z tego sprawę czasem nie jest łatwo, ale to krok milowy w leczeniu migreny.

Która z przyczyn wydaje Ci się najbardziej prawdopodobna w Twoim przypadku? A może chcesz coś dodać?

Jeśli cierpisz na przewlekły ból głowy, a Twoje wyniki badań są w normie, warto pomyśleć o konsultacji z psychoterapeutą.


Marta Osińska-Białczyk

Psycholog, psychoterapeuta z wykształcenia i pasji. Kocham ludzi i wierzę w nich, dlatego chętnie dzielę się wiedzą i doświadczeniami. Prowadzę psychoterapię, coachingi i warsztaty - również online oraz w domu klienta (Warszawa). Pomagam zagubionym się odnaleźć, wspieram pary i rodziny. Prywatnie jestem mamą dwójki cudownych maluchów, fanem zdrowego stylu życia i fotografem-amatorem. Pisanie od zawsze mi towarzyszy, podobnie jak ludzie, muzyka i filmy - bez nich moje życie nie byłoby takie samo. Jeśli chcesz się skonsultować, lub zapisać na konsultację, zajrzyj do kontaktu.